maloom
15 آذر 1401 - 12:27

مفاد توافقنامه برای پایان بحران سیاسی در سودان

نظامیان و سیاستمداران سودان توافقنامه پایان دادن به بحران سیاسی این کشور را امضای کردند که بر اساس آن یک دولت مدنی در خارطوم تشکیل می‌شود و نظامیان صحنه سیاست را ترک خواهند کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم،  پس از ماه‌ها میانجیگری سازوکار سه جانبه ( سازمان ملل، اتحادیه آفریقا و سازمان بین دولتی توسعه شرق آفریقا) و گروه چهار جانبه ( آمریکا، انگلیس، عربستان و امارات ) برای پایان دادن به بحران سیاسی در سودان، سرانجام نظامیان و ائتلاف آزادی تغییر موافقت کردند یک توافقنامه سیاسی امضاء کنند. این توافقنامه  دوشنبه  14 آذر ماه ( دیروز  ) با حضور مقامات داخلی ، نمایندگان کشورها و سازمان‏‌‌های منطقه‎ای و بین‌المللی در خارطوم امضاء شد.

بر اساس توافقنامه سیاسی یک دولت مدنی و غیردینی درخارطوم تشکیل می‎شود. این دولت اداره امور سودان را در دوره انتقالی به عهده خواهد داشت.

نخست وزیر توسط شورای حاکمیتی ( متشکل از غیرنظامیان) انتخاب خواهد شد و او هم  وزیران کابینه و استانداران با مشورت گروه‌هایی که اعلامیه سیاسی را امضاء کرده‌اند، انتخاب خواهد کرد. اینان بایستی دارای صلاحیت ملی و متعهد به انقلاب باشند و در انتخاب آنان سهم خواهی حزبی اعمال نشده باشد.

به نوشته روزنامه سودان تریبون، بر اساس توافقنامه سیاسی نظامیان از قدرت و سیاست کنار خواهند رفت و یک ارتش حرفه‌ای ملی تشکیل می‌شود که وظیفه‌اش دفاع از سودان و دولت مدنی خارطوم است. این ارتش دخالتی در امور سیاستی نخواهد داشت  و از انجام فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه گذاری منع شده و فقط مجاز است در صنایع دفاعی فعالیت کند.

سرویس‌های امنیتی سودان نیز وظیفه شان جمع آوری اطلاعات و تحلیل آنهاست. این سرویس‌ها موظفند اطلاعات خود را در اختیار دستگاه‌های مرتبط قرار دهند و حق بازداشت هیچ فردی را ( بدون حکم قضایی ) ندارند.

در این بیانیه آمده است: شورای حاکمیتی (جایگزین شورای کنونی متشکل از نظامیان  ) از نیروهای انقلابی که اعلامیه سیاسی را امضاء کرده‌اند، تشکیل خواهد شد که نمادی از حاکمیت ملی سودان به شمار می‎رود و انتخاب نخست وزیر و فرماندهی کل قوا به عهده این شورا خواهد بود

تشکیل پارلمان ملی در دوره انتقالی از دیگر بندهای توافقنامه سیاسی است که باید 40 درصد کرسی‌های آن به زنان، جوانان و کمیته‌های مقاومت اختصاص یابد.

در این توافقنامه دوره انتقالی 24 ماه تعیین شده که با انتخاب نخست وزیر این دوره شروع می‌شود. در این دوره بایستی مقدمات برگزاری انتخابات سراسری فراهم شود. 

نظامیان و سیاستمداران مدنی سودان بر اجرایی شدن مصوبات توافقنامه صلح جوبا ( خارطوم با گروه‌های مسلح معارض نظام عمرالبشیر) تاکید و اعلام کردند: روند صلح با گروه‌های مسلح ( وابسته با احزاب سیاسی و قبیله‌ای) ادامه خواهد یافت اما تشکیل هر گروه شبه نظامی دیگر ممنوع است.

امضای توافقنامه سیاسی میان نظامیان و سیاستمداران سودانی  ( به رهبری ائتلاف آزادی و تغییر) با استقبال سازوکار سه جانبه، گروه چهارجانبه، اتحادیه اروپا، گروه دوستان سودان ( ژاپن، کانادا، آمریکا ، فرانسه، هلند، آلمان، نروژ، سویس، اسپانیا و انگلیس ) مصر و شماری از کشورهای جهان مواجه شده‌ است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 899343