maloom
14 آذر 1401 - 15:39

انگلیس در شرایط رکود تورمی قرار دارد

کنفدراسیون صنعت انگلیس (CBI) اعلام کرد: انگلیس در شرایط رکود تورمی قرار دارد و اقتصاد این کشور در سال آینده، 0.4 درصد کوچک می‌شود.

‌به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز، کنفدراسیون صنعت انگلیس (CBI) امروز پیش‌بینی کرد، اقتصاد این کشور به علت تورم بالا و توقف سرمایه‌گذاری در سال آینده میلادی و با توجه به چشم انداز تیره رشد اقتصادی بلندمدت، 0.4 درصد کوچک می‌شود.

تونی دانکر، مدیرعامل این کنفدراسیون گفت: ‌به علت تورم سرسام‌آور، رشد منفی و کاهش بهره وری و کم شدن سرمایه‌گذاری‌های تجاری، انگلیس در شرایط رکود تورمی قرار گرفته است، شرکت ها فرصت رشد دارند اما مشکلات، مانع از سرمایه گذاری آنها در سال 2023 می‌شود.‌

این کنفدراسیون در ماه ژوئن گذشته پیش بینی کرده بود، رشد اقتصادی این کشور در سال 2023 به یک درصد برسد اما پیش بینی جدید آن یک کاهش شدید را نشان می دهد و انتظار ندارد که تولید ناخالص داخلی انگلیس تا نیمه سال 2024 به سطح قبل از کرونا بازگردد.

افزایش شدید قیمت گاز طبیعی به دنبال جنگ اوکراین و همچنین عدم بهبود بازار کار این کشور ناشی از همه گیری کرونا و ادامه سرمایه‌گذاری‌های کم و کاهش بهره وری از عواملی است که به شدت به اقتصاد انگلیس آسیب زده است.

بر اساس پیش‌بینی کنفدراسیون صنعت انگلیس، نرخ بیکاری در این کشور در سال 2023 و اوایل سال 2024 به اوج خود یعنی 5 درصد خواهد رسید که از 3.6 درصد فعلی بیشتر است. 

نرخ تورم انگلیس در ماه اکتبر به بالاترین رقم 41 سال گذشته برابر با 11.1 درصد رسیده است. به همین دلیل، تقاضای مصرف کننده به شدت در این کشور کاهش یافته است و کنفدراسیون صنعت انگلیس پیش بینی می کند که روند کاهش نرخ تورم کند شود و در سال آینده به طور متوسط به 6.7 درصد و در سال 2024 به 2.9 درصد برسد.

آنچه کنفدراسیون صنعت انگلیس پیش‌بینی می‌کند با پیش‌بینی‌های سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی مطابقت دارد.

سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی ضعیف‌ترین عملکرد اقتصادی در اروپا در سال آینده را برای انگلیس پیش بینی کرده بود.
پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 898328