maloom
15 آذر 1401 - 11:39

"بادزدگی" علت کاهش ۶۰ درصدی برداشت "به" از باغات نطنز است

مدیر جهاد کشاورزی نطنز از برداشت ۳۰۰۰ تن محصول از باغات منطقه خبر داد و گفت: "بادزدگی" علت کاهش ۶۰ درصدی برداشت "به" از باغات نطنز است.

سعید خاکزاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  نطنز،  از برداشت سه هزار تن محصول «به» از باغات شهرستان نطنز خبر داد و اظهار داشت: بزرگترین باغ "به" کشور با 125هکتار در مزرعه رحمت آباد نطنز واقع شده است.

وی گفت: میوه "به" در شهرستان نطنز به لحاظ شرایط آب و هوایی، بهره‌گیری از باغداران باتجربه و استفاده از دانش و فناوری روز از کیفیت و مرغوبیت زیادی برخوردار است و همین ویژگی موجب شده است تا امسال به کشور‌های حاشیه خلیج فارس صادر شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نطنز در بیان ظرفیت‌ شغلی ایجاد شده به واسطه تولید میوه به در این شهرستان ابراز داشت: در فصل برداشت به، روزانه حدود 150 تا 200 کارگر از شهرهای همجوار در رحمت آباد مشغول کار می‌شوند.

خاکزاد با بیان‌اینکه برداشت "به" در نطنز در سال جاری نسبت به سال قبل 60 درصد کاهش داشت، گفت: علت این کاهش بادزدگی در هنگام گل دادن درختان بوده است که در نتیجه با کاهش شدید در برداشت روبرو بوده‌ایم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نطنز گفت: این میزان برداشت از 750 هکتار از باغات شهرستان نطنز بوده که عمده آن متعلق به باغاتِ روستای رحمت‌آباد نطنز است و نوع و رقم برداشت شده این محصول در باغات شهرستان نطنز عمدتاً از رقم «به» اصفهان است که کیفیت بالایی دارد.

وی متوسط برداشت "به"در هر هکتار را حدود پنج تن برآورد کرد و ابراز داشت: "به" علاوه بر این که به‌صورت خام مصرف می‌شود به صورت خشک شده تبدیل به مربای «به» و سایر اقلام خوراکی نیز مصرف می‌شود.

انتهای پیام/804/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 899292