maloom
14 آذر 1401 - 11:28

بررسی روند مطالعه کتاب‌خوان‌های ایرانی در سال ۱۴۰۰

طاقچه یک پلتفرم ایرانی برای خرید و مطالعه کتاب است.

این اپلیکیشن فعالیت خود را از سال 1393 رسما شروع کرده و در سال 1401 به پلتفرمی برای خرید انواع کتاب اعم از صوتی، الکترونیکی و کاغذی تبدیل شده است. طاقچه به تازگی گزارشی از فعالیت‌های خود در سال 1400 منتشر کرده است. در این گزارش، آمارهایی درباره‌ی پرفروش‌ترین‌ کتاب‌ها، پرفروش‌ترین ناشران، پرمطالعه‌ترین بازه‌های زمانی و... منتشر کرده است. از آنجا که این داده‌ها می‌تواند برای جامعه‌ی کتابخوان جالب باشد، بخشی از این گزارش را در این مقاله مرور کرده‌ایم.

افراد بیشتر در چه ساعاتی از روز مطالعه می‌کنند؟

طاقچه با مقایسه‌ی روند مطالعه بر اساس ساعات شبانه‌روز در دو سال 1399 و 1400 گزارش کرده است که در هر دو سال، الگوی مطالعه‌ی شبانه‌روزی بسیار به هم نزدیک بوده است. این الگو نشان می‌دهد که افراد تمایل دارند اغلب در بازه‌ی زمانی ساعت 9 شب تا ساعت 1 صبح روز بعد کتاب بخوانند. این الگو را می‌توان اینطور توجیه کرد که افراد پس از مشغله‌های روزانه تا پیش از ساعت خواب و استراحتشان شروع به مطالعه می‌کنند.

افراد بیشتر در روزهایی از هفته مطالعه می‌کنند؟

براساس داده‌های سال 1400 در طاقچه، افراد در اوایل هفته، یعنی شنبه‌ها وقت بیشتری برای مطالعه می‌گذارند. در ادامه، به‌ترتیب یکشنبه‌ها و جمعه‌ها پرمطالعه‌ترین روزهای هفته بوده‌اند. این داده شاید به این معنا باشد که افراد مطالعه‌ی جدی را پایان هفته، در روز جمعه، شروع می‌کنند و این روند را تا دو روز بعد پی می‌گیرند به‌طوری که در شنبه به اوج خود می‌رسد و سپس با شروع روزهای کاری، کاهش می‌یابد.

کتاب‌خوان‌های طاقچه چقدر کتاب خوانده‌اند؟

طاقچه همچنین آمارهایی از میزان مطالعه در سال 1400 در اپلیکیشن خود را ارائه کرده است. در گزارش طاقچه آمده است که افراد در پلتفرم طاقچه بیش از 7 میلیون و 700 هزار ساعت مطالعه کرده‌اند. این فروشگاه اینترنتی کتاب این داده را با یک معادل‌سازی جالب بیان کرده است؛ طاقچه می‌گوید «اگر کوروش کبیر تا سال 1401، روزی 8 ساعت مطالعه می‌کرد، باز هم به اندازه‌ی یک سال مطالعه‌ی کاربران طاقچه نمی‌شد!»

در گزارش سالانه‌ی طاقچه نکته‌های قابل‌توجه دیگری هم وجود دارد: برای مثال:

  • طاقچه در سال 1400 سرانه‌ی مطالعه‌ی افراد باسواد کشور را بیش از 6.5 دقیقه افزایش داده است.
  • تعداد کاربرانی که در 1400 در طاقچه حداقل یک کتاب خوانده‌اند، نسبت به همین آمار در سال 1399، حدود 11 درصد رشد کرده است.
  • تعداد کتاب‌های خوانده‌شده در سال 1400 نیز در مقایسه با سال پیش از آن، 9 درصد رشد داشته است.
  • پرمطالعه‌ترین بازه‌ی زمانی در سال 1400، روزهای 25 تا 27 فروردین بوده است که میانگین مطالعه به 170 میلیون ثانیه رسیده است.

افراد از کتاب‌های کدام دسته‌بندی بیشتر استقبال کرده‌اند؟

با بررسی این گزارش سالانه مشخص می‌شود که «ادبیات، داستان و رمان» انتخاب اول کتاب‌خوانان است. پس از آن، مردم بیشتر به سراغ کتاب‌هایی در زمینه‌ی «روانشناسی، موفقیت و خودیاری، سبک زندگی» رفته‌اند. انتخاب سوم افراد نیز «تاریخ، زندگی‌نامه و خاطرات، دفاع مقدس» است.

شاید دوست داشته باشید بدانید در هرکدام از این دسته‌های محبوب، کدام کتاب‌ها خواهان بیشتری داشته‌اند. دراین‌صورت مطالعه‌ی این یادداشت را ادامه دهید.

  • رمان‌های «برادران کارامازوف» نوشته‌ی فئودور داستایوفسکی، «مغازه‌ی خودکشی» نوشته‌ی ژان تولی و «یک عاشقانه‌ی آرام» نوشته‌ی نادر ابراهیمی سه کتابی بوده‌اند که از دسته‌ی کتاب‌های ادبیات، داستان و رمان بیش از همه خریداری شده‌اند.
  • در لیست خریداری‌شده‌ترین کتاب‌های روانشناسی، موفقیت و خودیاری و سبک زندگی، کتاب‌های «چگونه کمالگرا نباشیم؟»، «زندگی خود را دوباره بیافرینید» و   کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن  در صدر قرار گرفته‌اند.
  • همچنین در میان کتاب‌های تاریخ، زندگی‌نامه و خاطرات، دفاع مقدس افراد به خرید کتاب‌های «تنها گریه کن»، «انسان در جستجوی معنا» و «از چیزی نمی‌ترسیدم» تمایل بیشتری داشته‌اند.

طاقچه؛ جایی برای همه‌ی کتاب‌خوان‌ها

یکی از کارکردهای اصلی طاقچه آسان کردن  خرید اینترنتی کتاب  است. قیمت کتاب‌های الکترونیکی بر روی طاقچه از نسخه‌ی کاغذی آن‌ها بسیار ارزانتر است. حذف واسطه‌ها، حذف مدت زمان خواب سرمایه ناشر، حذف هزینه‌های انبارداری، حذف هزینه کاغذ و... دلایلی هستند که کمک می‌کند کتاب‌های الکترونیکی بر روی طاقچه 30 تا 70 درصد ارزانتر از نسخه چاپی به دست فراسی‌زبانان برسد.

با وجود به‌صرفه‌بودن کتاب‌های الکترونیکی، همچنان بخش مهمی از جامعه‌ی کتابخوان ایران به مطالعه نسخه‌ی کاغذی کتاب‌ها علاقه و تمایل بیشتری دارند. طاقچه برای آنکه نیاز این دسته از کابران خود را برطرف کند، در سال 1401 امکان خرید نسخه چاپی برخی از کتاب‌ها را نیز در سایت خود فراهم کرده است. این اتفاق مهم، طاقچه را به یک پلتفرم برای رفع تمام نیازهای یک کتاب‌خوان تبدیل کرده است. این پلتفرم در حال حاضر شناخته‌شده‌ترین فروشگاهی است که امکان خرید کتاب در انواع فرمت‌ها را ممکن می‌سازد.

ناگفته نماند که طاقچه در زمینه ارائه محتوای صوتی هم غنی است. اپلیکیشن آن، یک اپلیکیشن کتاب صوتی -و البته الکترونیکی- است که امکانات جالبی برای گوش‌دادن به  کتاب‌های صوتی  در دسترس افراد علاقه‌مند قرار می‌دهد. برای آن دسته از افرادی که شنیدن کتاب‌ها را ترجیح می‌دهند، تجربه‌ی گوش‌دادن به کتاب گویا در این اپلیکیشن می‌تواند لذت‌بخش باشد.

در گزارش سالانه‌ی طاقچه آمارهایی درباره‌ی بحث‌برانگیزترین کتاب‌ها و خریداری‌شده‌ترین آن‌ها و.. آمده است. برای مطالعه نسخه‌ی کامل این گزارش می‌توانید به وبلاگ طاقچه مراجعه کنید. وبلاگ طاقچه، جایی برای معرفی کتاب و پرسه زدن در حوزه‌ی کتاب و کتابخوانی است.

"این مطلب تبلیغاتی است"

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 897760