maloom
14 آذر 1401 - 12:39

اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان به چه میزان اعتبار نیاز دارد؟

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ارتباط با میزان اعتبار مورد نیاز برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان توضیح داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ علی محمد قادری در پاسخ به این سوال که آیا وضعیت معلولان و رعایت حقوق شهروندی این افراد در کشور مناسب است، اظهار کرد: حتماً خیر. یکی از وظایف بهزیستی، توانبخشی و رسیدگی به اوضاع متنوع افراد دارای معلولیت است. معلولیت یک تفسیری از مشکلات حاصل از ژنتیک، سوانح، حوادث و موضوعاتی که یک فرد سالم را مبدل به ضعف جسمانی قوه تشخیص و دیگر می‌کند، است و به شاخه‌های گوناگون تقسیم می‌شود.

رئیس سازمان بهریستی ادامه داد: جامعه باید به بلوغی برسد تا حضور موثر این افراد را ببینیم. این اتفاق دلایل متعددی دارد. عدم بلوغ دستگاه‌هایی که در قانون پیش بینی شده شاید یکی از آن دلایل باشد.دستگاه‌ها باید وظایف خود را انجام بدهند تا این قانون اجرا بشود. 26 دستگاه و وزارتخانه مسئولیت موضوعی مربتط با اجرای قوانین را دارند. بهزیستی نیز عهده‌دار تنظیم‌گری روابط این دستگاه‌ها است.

وی افزود: هر ساله قرار است که اجرای قانون حمایت از معلولان در صحن به استحضار مردم و نمایندگان برسد. در همین دولت دو جلسه با حضور معاون اول و افرادی ناظر از شبکه‌های معلولیت برگزار و بیش از 8 کارگروه با خروجی‌های خوب تشکیل شد.

قادری ادامه داد: کارهای کارشناسی از جانب ما آغاز شده است. هر ساله دولت و مجلس در ضوابط اجرای بودجه نسبت به تسهیل‌گری اشتغال به عنوان تبصره 16 و 18 تاکید می‌کنند. بهزیستی در سال گذشته رتبه اولین دستگاه کشور برای جذب حداکثری بودجه تبصره 18 را از سمت مجلس به خود اختصاص داد. در تبصره 16 هم عملکرد نسبتا خیلی خوبی داشت؛ اما این کافی نیست.

وی اضافه کرد: موضوع مناسب‌سازی کردن شغل برای این افراد از دیگر مسائل بهزیستی است. به دلیل کم‌توانی معلولان باید مناسب‌سازی شغل را به عنوان یک قاعده در نظر گرفت. در تلاش هستیم که از حداکثر ظرفیت دستگاه‌های فرادستی استفاده کنیم. سازمان بهزیستی برای کارفرمایانی که از نیروهای دارای معلولیت استفاده می‌کنند، 23 درصد سهم کارفرمایی و جبران کارایی در نظر گرفته است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: برای اجرای قانون حمایت از معلولان 61 هزار میلیارد تومان نیاز است و در حال حاضر بودجه ما 3 هزار میلیارد تومان است. اجرای بخشی از مواد این قانون و تبصره‌های آن مغفول مانده است. از اقدامات خوب بهزیستی در این حوزه قرار گرفتن 59 کد خدمت ستاره‌دار توانبخشی در ذیل خدمات سازمان و بیمه سلامت، بود.

قادری افزود: معلولانی که برای موضوع توانبخشی به بخش خصوصی و دولتی مراجعه می‌کنند، از پرداخت 70 درصد مبلغ معاف خواهند بود. این جهش جدیدی برای لحاظ کردن موضوع بیمه برای خدمات توانبخشی بود. اگر در بودجه سنواتی و سال آینده پادار بشود یک کمک فوق‌العاده برای افرادی که از معلول نگهداری می‌کنند خواهد بود.

وی تصریح کرد: بیش از 3 هزار مجموعه توانبخشی روزانه و شبانه‌روزی به بخش خصوصی واگذار شده و ما در این حوزه مرکز دولتی نداریم. این مجموعه‌ها از یارانه مستمر استفاده می‌کنند. در هفته گذشته دولت مصوب کرد که یارانه نگهداری افراد معلویت در مراکز روزانه 35 درصد و شبانه روزی 50 درصد افزایش پیدا کند. البته بهای تمام شده نگهداری افراد دارای معلولیت خیلی بیشتر از اینها است.

رئیس سازمان بهزیستی خاطرنشان کرد: بیش از 93 درصد از افراد دارای معلولیت را در خانه به همت خانواده‌ها نگهداری می‌کنیم. هرسال 300 هزار تصادف در کشور رخ می‌دهد و حدود 50 تا 60 هزار نفر سالانه در کشور معلول می‌شوند. 2 هزار نفر از این افراد ضایعه نخاعی پیدا می‌کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 897977